Pravěký výpal pro Výtvarné studio Dolní Újezd

O druhém květnovém víkendu proběhl v Říkovicích u Litomyšli experiment – výpal pravěké pece dřevem. Jednalo se o společný projekt výtvarného oddělení Výtvarného studia Dolní Újezd.

Proč zrovna pravěký výpal?

Málokdo o pravěké keramice něco ví. Přitom naši vzdálení předci byli nesmírně zruční a i přesto, že povětšinou nepoužívali hrnčířský kruh, dokázali vyrábět krásné nádoby. Pokud se je pokusíte napodobit a vytvořit repliky, zjistíte, že to vůbec není snadné. Kromě toho, pálili tehdy ohněm a to je něco, co mě baví a přitahuje. Absolvoval jsem kurz pravěké keramiky s Petrem Tomsem v Kohoutově a chtěl jsem stavbu pece a výpal vyzkoušet sám. Přijde mi skvělé zkoušet, jak se tehdy žilo a pracovalo.

Pro koho je taková akce vhodná?

Musí se sejít nadšenci, kteří mají rádi keramiku, řemesla, práci rukama, pobyt venku, dobrou společnost a podobné věci. Pak se to může povést. Je to zároveň parádní příležitost propojit a poznat lokální komunitu. Byl to jeden z mnoha důvodů, proč jsme s Hankou Vrbicovou a jejím mužem Vojtou do toho šli. Je to zároveň perfektní pro ty, kteří už s keramikou pracují a chtějí vědět víc. Posiluje to vztahy, potkají se děti s dospělými, pracují společně. To také dnešní společnosti citelně chybí. Keramické oddělení Výtvarného studia Dolní Újezd bylo z toho důvodu báječnou volbou.

IMG_20170610_104305

Co takový výpal obnáší a jak probíhá?

Příprav bylo hodně, museli jsme zajistit místo pro pec, což na zahradě Hanky a Vojty nebyl problém. Zásadní bylo zajistit vhodnou hlínu pro stavbu pece. Kolem České Třebové je spousta vhodného jílu, tak to nebyl problém. Nakopat dva valníky jílu ale stálo dost sil. Mezitím keramické výtvarné oddělení chystalo nádoby s pravěkou tematikou, aby bylo co pálit. Pec jsme pak stavěli dva dny. Použili jsme proutěnou konstrukci, aby mohlo stavět hodně lidí najednou. Postavili jsme takzvanou polní pec s roštem, takže se topí pod zbožím. Pec je vytápěná dřevem a na výpal jsou potřeba přibližně dva kubíky štípaného metrového jehličnatého dřeva.

Společně jsme pak pec naložili, utěsnili a zapálili. Následně jsme ji během deseti hodin vypálili. Závěrem jsme se pokusili o redukci intenzivním přikládáním a sypáním pilin do komína. Docela se to povedlo, jak se ukázalo následujícího dne při vykládce. Ještě horké nádobí jsme chladili ve vodě a drhnuli od sazí. Přesto zůstalo krásně černé s kovovými lesky, jen už nešpinilo. Uhlík zaplnil póry výrobků a kromě pěkné barvy zlepšil jejich užitkovost – méně propouštějí vodu.

Tyto výrobky je možné používat. Jen pokud se týká kapalin, je nutno počítat s tím že po nějaké době se rosí a začnou mírně propouštět. Pravěkým lidem to příliš nevadilo, neměli takové nároky, jako máme dnes. Já repliky germánských pivních pohárků k jejich původnímu účelu používám moc rád.

IMG_20170610_162302

Jak se celá akce líbila dětem, podařilo se je zapojit? A nebyla pro ně práce příliš těžká?

Každý se zapojil, jak mohl a kolik mu síly stačily a kolik sám chtěl. Přišla naštěstí spousta rodičů a přátel, kteří pomáhali stavět, vařili a pekli pro děti, kterých se účastnilo víc než 20. Během třídenní akce spaly ve stanech na zahradě. Kdyby se všichni tak pěkně nespojili a nenadchli, rozhodně bychom to nezvládli. Mezi dětmi byla spousta opravdových nadšenců. Nadšeně šlapaly hlínu a stavěly pec. Přijelo se podívat i několik kamarádů, kteří plánují obdobnou akci uspořádat.

Jak výpal nakonec dopadl?

Nic jsme nerozbili a všechny výrobky dětí jsme vypálili. Teplota se blížila 1000° C, což je pro tento typ pecí maximum. Výrobky vyšly černošedé a vypadaly dobře. Dětem i rodičům udělaly radost. Na výpal se přišla podívat i paní ředitelka studia. Je skvělé, když vedení takovou akci podpoří. Výrobky pak ještě obohatily tradiční výstavu v Litomyšli a tak mohly udělat radost mnoha dalším lidem.

Výpal pomáhala zorganizovat a provést Keramika srdcem (www.keramikasrdcem.cz) a pokud by kdokoliv další měl o podobnou akci zájem, rádi vám ji pomůžeme. Rozhovor otisk skvělý časopis GOLEM.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.