Keramika srdcem

V minulém čísle keramického čtvrtletníku GOLEM vyšel rozhovor s námi a o nás, o Keramice srdcem. Je to jedinečný a jediný časopis svého druhu v Čechách. S laskavým svolením jeho redakce jej chceme touto cestou přinést i vám. Odhaluje naši historii, motivaci a filozofii. Máme rádi, když věci dávají smysl.

Co předcházelo vzniku projektu? Představte se nám prosím.

V Toulcově dvoře působím již téměř deset let a založil jsem tu sociální podnik a realizoval řadu projektů. V roce 2010 jsme měli veliké štěstí a získali projektové peníze od SFŽP na stavbu experimentální keramické pece pálené dřevem. Uspořádali jsme pár kurzů a začali v malém keramiku vyrábět pro potřeby propagace. Pro tuto dílnu jsme následně sehnali prostředky z EU a tak vznikla keramická dílna jako regulérní součást sociálního podniku. Pak už jsem měl managementu dost a jsem od té doby na volné noze.

Proč jste se nyní ke keramice vrátil?

Poslední 3 roky jsem přešel v sociálním podniku z exekutivy do správní rady a věnoval se hlavně poradenství neziskovkám ohledně grantů, řízení a financování obecně. Vždy jsem ale chtěl něco dělat rukama a hlína mě fascinovala. Tak jsem se učil na různých kurzech, vždy u Petra Tomse a v keramickém studiu Kohoutov. To jsou mí učitelé a skvělé příklady a motivace. Také mám silný pocit a ne jen u sebe, že lidem virtuální práce přestává stačit. Chybí nám kontakt se skutečnými materiály. Věci, které uděláme, a jsou vidět, které udělají někomu radost a které bude každý den mít v ruce a žít s nimi.

Co si můžeme představit pod vaším mottem “Ve hlíně je pravda”?

Je za ním celá moje filozofie. Když vidíte, co dělá hlína s dětmi i dospělými, jak je motivuje k aktivitě a k sebevyjádření a kreativitě, jak působí otáčející se kruh a kouzlo točení na něm, je jasné, že to má sílu. Hlína nemá tvar a vy jí ho musíte dát. Nutí vás definovat si cíle a usilovat o jejich naplnění. Ve výrobě najdete nejméně padesát drobných krůčků a každý z nich může dílo pokazit, nebo ho naopak posunout k dokonalosti. Hlína od vás vyžaduje soustředěnost a přítomnost v tom co děláte. V tom já vidím “pravdu”. Vede nás k cílevědomosti a k nám samým.

Co všechno vlastně děláte?

Keramika srdcem je projekt, který umožňuje setkání s keramikou v nejširším smyslu. Hlavním programem je (S)dílna, tedy možnost přijít do dílny, zkoušet různé techniky, vyrobit vlastní výrobky, přežahnout, glazovat a pálit – poznat cestu tvorby výrobku a projít ji. Věříme, že to umožní každému najít, co potřebuje – seznámení, zdokonalení, sdílení, rozhodnutí zda chci vlastní dílnu, pec a podobně. Sám prostor dílny sdílím se sociálním podnikem v době, kdy není využitý. Také umožňujeme sdílené výpaly v peci na dřevo. Není to dostupná technologie a jinde v Praze takovou možnost nyní nenajdete. Kromě toho děláme akce pro veřejnost, firmy, školky, kde seznamujeme děti i dospělé s řemeslem, různé kurzy a podobně.

Tyto sdílené aktivity nejsou v našich krajích tak obvyklé, proč jste se pro toto řešení rozhodli?

Souvisí to jednak s dostupností – každý nemá na to zařídit si svou dílnu a někdo si chce keramiku jen zkusit. Také raději pracujeme ve skupině, vzájemně se učíme a podporujeme. V Čechách to opravdu není zvykem, lidé často lpí na svém know-how. Ale my věříme, že sdílením se neochudíme. Naopak druhé obohatíme. Máme rádi asijský přístup – kopírování je poctou originálu a zároveň jej vždy poznáte. Je pořád o krok dál a dokonalejší. Nemusí to být pro každého, to je jasné. Zatím se ale daří a lidé přicházejí. A mému naturelu to vyhovuje, nabíjí mě kontakt s lidmi, nikoliv pobyt o samotě.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.