VÝPAL PLYNEM II

28. 8. 2019, BAR/ÁK

Přijďte si vyzkoušet plynový výpal - Jedná se o u nás neprávem opomíjenou techniku, která je na polovině cesty od elektriky do dřeva. Nabízí možnost čistého, avšak již redukčního výpalu. A to na vysoko, 1350°C. Výpal je vhodný pro užitkové předměty.

V rámci dne proběhne výpal v plynové peci. Výrobky si buď donesete (nutno použít hlíny vhodné na vysoký výpal, my doporučujeme Ohnivec a porcelán W52), nebo si je od nás koupíte. Sami si je naglazujete a můžete se podívat na plynový výpal a pec a probrat vše potřebné. Glazování proběhne odpoledne před výpalem 27/8 od 18:00!

KDO VÝPAL VEDE?

Václav Kugler je žákem Petra Tomse, podstoupil rekvalifikaci \"Točíř keramiky\" v Keramickém studiu Kohoutov a věnuje se keramice  v Toulcově dvoře, srdeční záležitostí jsou výpaly v peci vytápěné dřevem. 

CO SI ODNESETE?

  • zážitek výpalu živým ohněm a plynem v plynovce
  • poznáni techniky výpalu a principu redukce
  • vlastní výrobky, anebo výrobky, které sami naglazujete a pomůžete vypálit

PODROBNOSTI O VÝPALU

Technika výpalu plynem je jednou z mnoha možností, jak pálit. Umožňuje redukci, tedy snižování oxidačních čísel kovů v glazurách a střepu. Po výpalu proto vypadá zboží jinak než z elektrického oxidačního výpalu.

Glazury připravíme a naglazujete si sami! Rádi vás to naučíme. Pro tento výpal použijeme jak ověřené glazury tak spoustu nových vzorků. Glazovat se bude den před výpalem - 27/8 od 18:00 na dílně.

Používáme plynovou pec, která umožní poměrně rychle dosáhnout žádaných teplot okolo 1350°C, za 12 hodin přibližně bude hotovo, výpal není tolik pracný jako při pálení dřevem, ale rozhodně je náročný a je potřeba jej celou dobu hlídat a regulovat.

Následně výrobky vyložíme, jakmile pec vychladne. To si upřesníme během výpalu.

S sebou:

  • Oděvy které se případně nebojíte zamazat
  • Chcete-li, pak vlastní výrobky z vhodných hmot (doporučujeme Ohnivec, W52, ev. Dorda, Růžek)

Harmonogram: 

27/8 od 18:00 zahájení glazování

28/8 po celý den výpal

vykládání pece po domluvě

Kontakty a dotazy: Václav Kugler - organizace, vaclav@keramikasrdcem.cz, 608 658 320

Datum:

28. 8. 2019 - 8:00 - 18:00

Místo:

Bar/ák, Za poříčskou branou 7

Cena:

200 Kč/kus a výpal, možno zakoupit přežah 200 Kč/ks

Max. počet účastníků:

Není omezen