O NÁS

Podporujeme řemeslo, kvalitu a nadšence pro keramiku.

VÁCLAV KUGLER

Řemeslo mě propojuje s hmotou tohoto světa a přináší mi rovnováhu mezi hmotnými a nehmotnými věcmi v životě.

Tato rovnováha je dnes nezřídka vychýlená ve prospěch virtuality, a tak rád pomáhám těm, kteří to také vnímají, aby při práci s hlínou tuto rovnováhu mohli opět najít.

Za 4 roky fungování projektu prošly mými (a teď už můžu říct, že našimi) kurzy stovky lidí, z nichž někteří své nabyté vědomosti zúročili při otevření vlastních dílen. Jejich úspěch je mou radostí, a proto krom kurzů nabízím také odborné poradenství v legislativě i technologiích keramických provozů různého typu. Vyučil jsem tým lektorů, se kterým o vás pečujeme na kurzech, ale také hrnčířů, se kterými realizujeme zakázkovou výrobu.

V současné době pod značkou Keramika srdcem provozujeme dvě dílny, které jsou otevřeny všem, kteří se chtějí toto řemeslo naučit pořádně a porozumět principům keramiky. Já a tým lektorů Keramiky srdcem nabízíme kurzy pro začátečníky i pokročilé, díky kterým se vyhnete chybám a vadám u výrobků, překročíte limity, na které většina hobby keramiků narazí. Mimo vzdělávání také vyrábíme na zakázku ve velkém i malém a sdílíme prostory dílen pro praxi začínajících keramiků.

Když zrovna nejsem na žádném z našich kurzů, tvořím. Vyrábím vlastní sérii užitného nádobí, ale také stroje a nástroje pro keramiky ve spolupráci s Petrem Tomsem, který je mým keramickým učitelem. K jeho škole a odkazu, tak jak jej získával a tvořil v Kohoutově i Pozdišovcích, se hrdě hlásím. 

Rozjíždíte vlastní dílnu, nebo řešíte potíže v existujícím provozu? Nevíte si rady s technologií nebo úřady? Poradíme vám.
Václav Kugler založil Keramiku srdcem, a kromě provozu, lektorování, zakázkové výroby,... se věnuje i vlastní tvorbě.
Vyvíjíme a vyrábíme stroje a nástroje vybroušené všech detailů, absolutní zaměření na funkčnost a potřeby uživatele.

ESTER JEBAVÁ

„Hlína se vypaluje ohněm, aby udržela vodu.“ Zamilovala jsem si nevyzpytatelné setkání živlů – hlíny, vzduchu, ohně a vody během výroby a pálení keramických výrobků, kdy se výsledek nedá úplně předvídat.

Vystudovala jsem krajinné inženýrství. Příroda a krajina jsou, mimo jiné, zdrojem keramických hmot a surovin. Snaha o pochopení procesů, které se v přírodě odehrávají a udávají možnost těmto surovinám vzniknout, je východiskem pro splnění mnoha snů.

Keramiku jsem chtěla dělat od doby, kdy jsem v 11 letech přečetla Robinsona Crusoa a hltala jsem popis toho, jak si vypálil svoje výrobky v ohni a glazoval je pomocí soli. A tak jsem se vydala na cestu… A toto hliněné mysterium, tedy změna konzistence z mazlavé hmoty na pevnou, funkční nádobu mě nepřestává fascinovat. Začínala jsem intuitivně a kvůli přístupu k výpalům jsem absolvovala různé kurzy, ve kterých jsem se setkala kromě modelování i s točením. A pak jsem si koupila kopací kruh. Cestou pokusů a omylů, jsem se učila točit, hlavně po nocích. Pracovala jsem sice s radostí a nadšením, ale pokroky přicházely hodně pomalu.

V dalších kurzech a individuálních lekcích jsem pochopila, co mám vnímat, naučila jsem se soustředit a identifikovat chvíli, kdy mi ujíždějí myšlenky a tím i ruce.  Sjednocení „choreografie“ rukou a představ bylo mým zásadním objevem. Dodnes je pro mě točení na kruhu vzácný prožitek, chvíle autentické přítomnosti „tady a teď“.

Mnoho let vedu keramické a výtvarné kurzy „RUKAMA“ pro děti. Snažím rozvíjet a podporovat dětskou kreativitu a být jejich průvodcem tak, aby výsledek jejich snažení byl autentický.

LUCIE FARKOVÁ

Vystudovala jsem obor Umělecko-řemeslné zpracování kameny a keramiky, práce keramické na Střední škole tradičních řemesel ve Velkých Opatovicích. 

Následně jsem se vrhla na studium fotografie na Střední škole obchodu a služeb Jihlava, ze kterého jsem přešla na studium slov, a to v rámci oboru Jazyková a literární kultura na Univerzitě Hradec Králové. 

Většinu produktivního života jsem strávila v kině, nastartovávala zpět do života hradecké Bio Central či vršovické Kino Pilotů. Stála jsem u začátku festivalu experimentálních filmů Marienbad Film Festival a dlouho byla součástí týmu lidskoprávního festivalu Jeden svět, který pořádá Člověk v Tísni.

Během lock-downů přešla se světa stříbrných pláten vydala znovu směrem k hlíně. Zaměřuji se primárně na užitnou keramiku, věnuji se točení z volné ruky, experimentuji s redukčními i oxidačními druhy výpalů, soustředím se na dekorační techniky, hraje si s materiály. 

Ve své tvorbě kombinuji všechny své profese a dovednosti – do svých výrobků s oblibou pomocí písmen z psacího stroje tisknu oblíbené citáty z filmů a knih. 

Svoje dovednosti nadále rozšiřuje na kurzech a seminářích věnující se hrnčířskému řemeslu, mj. jsem absolvovala  Kurz Dekorace a glazury – Kohoutov 2021; Seminář Bylo, je a bude, Sudoměřice u Bechyně, 2020. 

LENKA ŠUSTROVÁ

"Často slýchám otázku, jestli se keramikou živím. Neživím. Keramika oživuje mě, kdy mě vytrhne z pracovního procesu a já do času za kruhem, ať už jako lektorka nebo jako točířka, dávám kus sebe. A jsem šťastná, když část mě žije dál svým životem ve výrobcích kurzistů."

Moje první větší setkání s hlínou bylo v roce 2008. a od té doby uběhlo hodně času, kdy se z nadšené kurzistky postupně stala neméně nadšená lektorka točení na hrnčířském kruhu se zaměřením na dekorační techniky.

V okamžiku, kdy zabořím ruce do hlíny, přestává existovat všechno okolo. Baví mě celý proces od kusu hlíny až po hotový, funkční výrobek, co dělá radost ať už mě doma nebo jako dárek. Ale hlavně mě těší ty jiskřičky radosti v očích mých kurzistů, když poprvé sami vycentrují, přidělají ucho, vytáhnou z pece svůj první (nebo stopadesátý) hrnek.

Ráda učím, i sama sebe, protože v keramika je cesta na celý život. Předávám dál zkušenosti, znalosti, nejlepší je plná dílna lidí s nadšením pro stejnou věc. Ráda se setkávám při výpalech s ostatními keramiky, těší mě ta nekonečná energie okolo i neskutečná únava pro skončení kurzu, kdy ze sebe dáte vše, stejně tak jako přijímáte.

Chci poznávat nové budoucí keramiky, se kterými se vydáváme na cestu poznávání, zkoušení, zklamání, ale hlavně radosti. Keramiku dělám srdcem.

MARTIN FULIER

Založil jsem Malešickou pobočku Keramiky srdcem a učím tu individuální kurzy a (S)dílnu, nově i část pokročilých kurzů. 

Před dvěma lety jsem absolvoval náš kurz "Základy keramiky" a záhy jsem se pustil do tvorby naší druhé dílny, protože v naší původní pobočce na Florenci už bylo plno po okraj. 

Točím rád velké věci a velké série. Jen tak se můžu naučit opravdu dobře točit na kruhu.

MAJKA KRAJNÁ

Co dělám? Pracuji s materiálem, hlínou a porcelánem.

Pracuji s lidmi, studenty, dětmi i lektory. Při tvorbě využívám všechny živly. Vzduch je myšlenka, voda a hlína je tělo a ohněm plastiku zpevním - vypálím.

Své práce pálím v peci vytápěné dřevem. Proč dělám to, co dělám? Baví mě to, a přináší mně to uspokojení. Miluji práci s materiálem, Mám ráda lidi i svou poustevnu - ateliér a užívám si oboje. Při tvorbě poustevnu, při lektorování společnost. 

Těší mě lidé, ti kteří přicházejí za mnou a já jim mohu poodhalit kouzlo tvorby. Mám ráda porcelán, považuji ho za nejvíc sexy materiál. Miluji rozdíly v materiálech. Hrubost šamotu i jemnost porcelánu. Jsem ráda, že mohu tvořit a k tvorbě přivést další.

Myslím, že mé poslání je TVORBA a jsem v ní fakt dobrá.